Menu

+90 216 - 462 48 62 info@auer-strahltechnik.com.tr

Kumlama

Kumlama Amaçlar

Yüzey Niteliklendirme Kumlama

Yüzey Temizleme Kumlama

Yüzey Sert/Düzgünleştirme Kumlama

Prüzsüzleştirme İşlemi

Yüzeylerin metalizasyon öncesi Plastik kaplama, lastikleme, boyama veya tava, tencere, kek kalıpları, teflonların kaplama öncesi.

Çapak Alma

Metaların sürtülme çapakların, döküm parçaların delme çapakları, plastik çapaklar(Priz, Şalter vs.) veya yüksek priral torna parçaların çapakların alınması.

Matlaştırma

Çelik metal ve cam yüzeylerin, şablon kullanımı ile dekorasyon amaçlı, aluminyum ve sarı malzemelerin homojen bir yüzey elde edilmesi, çizik ve izlerin retuşlanması.

Düzgünleştirme Kumlama

Taşlanmış, zımparalanmış veya işlemi bitmiş yüzeylerin, genel olarak temizleme amacıyla tufalın alınması, emaye boyanın temizlenmesi, pas alınması, kaynak ve lehim izlerinin temizlenmesi, kalıp temizlenmesi, cam veya döküm formlarının temizlenmesi, plastik enjeksiyon formların temizlenmesi.

Yüzey Niteliklendirme Kumlama

Yüzeylerin imalat işlemlerin devamı için hazırlanması veya son görünüm elde edilmesi.

Yüzey sertleştirme Kumlama yoğun aşınmalara maruz kalan parçaların soğuk sertleştirme kumlama işlemi (Yaylari yürüme yüzeyler, krank miller, dişliler v.s Bu işleme Küre(bilya) kumlama veya shot peening.

Yüzey Kumlama Tanımı

Yüzey Kumlama, basınçlı hava gibi bir akışkanla, iş parçasının yüzeyine kum olarak adlandırılan mikro boyutlardaki malzemelerin püskürtülmesidir. Kaplama öncesi pürüzlendirme ya da yüzey sonlandırma(FiNİŞ) amacıyla yapılan işlemlerin tümü yüzey Kumlama olarak adlandırılır. Yüzey Kumlama genel olarak malzemenin korozyon direncini arttırmak için uygulanır. Doğru uygulanan yüzey Kumlama prosesi malzeme dayanıklılığını en üst seviyelere taşır.